wtorek, 15 czerwca 2010

Wiosenna sałatka ziemniaczana



 Kolejne danie z ziemniakami=) Tym razem lekka wersja sałatki ziemniaczanej. W tradycyjnej znajdujemy najczęściej musztardę, ogórka kiszonego, jajko. Ta jest zdecydowanie bardziej wiosenna i mniej kaloryczna, a na dodatek będzie świetnym dodatkiem do wielu dań...

Składniki:

70 dag ugotowanych ziemniaków
1 pęczek rzodkiewek
odrobina świerzego koperku (wg uznania)
odrobina szczypiorku (wg uznania)
3 łyżki jogurtu naturalnego
1 płaska łyżka majonezu
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

Na dnie miski wymieszajcie jogurt, majonez, zioła i przyprawy - wymieszajcie sos. Dodajcie pokrojone na plasterki i rzodkiewki. Wszystko delikatnie wymieszajcie, tak by ziemniaki się nie rozpadły. Gotowe=)

Smacznego

Dorsz po serbsku



Odkąd kupiłam książkę „Kuchnia serbska. Podróże kulinarne” przeżywam prawdziwą fascynację tą kuchnią. Jak więc możecie się spodziewać, w najbliższym czasie nie zabraknie tu wielu przepisów z regionu tego kulinarnego misz-maszu. Tym razem ryba po serbsku czyli dorsz na posłanku z warzyw polany sosem koperkowym. Inspirację zaczerpnęłam z wyżej wymienionej książki.



Składniki:

4 filety z dorsza
Odrobina mąki do obtoczenia
1 cebula
1 papryka
20 dag mrożonej, zielonej fasolki szparagowej

Składniki na sos:

pół małej cebuli
1 szkl. bulionu drobiowego
1 kubeczek śmietany 12%
pół pęczka koperku


Sposób przygotowania:

Przegotujcie sos - na łyżeczce masła zeszklijcie cebulkę, podlejcie ją bulionem, dodajcie śmietanę i koperek. Wszystko razem podgrzejcie - sos gotowy.

Na patelni rozgrzejcie łyżkę oliwy i wrzućcie na nią cebulę, lekko podduście. Dodajcie pokrojoną w paski paprykę i zieloną fasolkę i trzymajcie na ogniu, aż do uzyskania miękkości.

Na osobnej patelni z rozgrzanym olejem - smażcie obtoczone w mące filety. Doprawcie solą i pieprzem.

Potrawę podawać w następujący sposób: Na talerzu rozłożyć warzywa, położyć na nich rybę i polać sosem. Jako dodatek do takiego dania proponuję lekką sałatkę ziemniaczaną.

Smacznego

poniedziałek, 14 czerwca 2010

Ratatouille inaczej

 
Ratatouile czyli warzywa przygotowane na sposób prowansalski. Często znamy je w postaci kociołka pełnego jarzyn w sosie pomidorowym. Wersja prezentowana przeze mnie niżej jest inna - cukinia, bakłażan, pomidor, papryki i ziemniaki zapieczone pod serem, podane na pachnącym ziołami sosie pomidorowym. Przepis pochodzi z książki „W kuchni u Kręglickich”, a samo danie podawane jest w prowadzonej przez sławne rodzeństwo, francuskiej restauracji - Absynt.

Składniki na zapiekankę:

1 duży ugotowany ziemniak
1 cukinia pozbawiona gniazd nasiennych
1 papryka (dodałam pół czerwonej i pół zielonej)
1 mały bakłażan
1 pomidor
świeże zioła
2 posiekane ząbki czosnku
2 plastry miękkiego, koziego sera (wykorzystałam 10 dag startego Ementalera)
oliwa
sól, pieprz

Składniki na sos pomidorowy:

7-8 pomidorów bez skórki (świetnie sprawdzą się też pomidory z puszki - 2 opakowania)
4 łyżki oliwy (moim zdaniem wystarczy mniej)
2 posiekane ząbki czosnku
4 posiekane fileciki anchois (pominełam)
½ szklanki białego wina (pominełam)
1 listek laurowy
suszony tymianek (dobrze pasuje też oregano)
sól
pieprz
cukier

Sposób przygotowania:

Pomidora sparzcie i pokrójcie, pokrójcie w plastry. Ugotowanego ziemniaka pokrójcie w grube słupki i ułóżcie w wysmarowanym oliwą naczyniu żaroodpornym. Papryki pokrójcie w paski szerokości ok.. 1 cm., podobnie bakłażana i cukinię. Na rozgrzanej oliwie obsmażcie warzywa, dodajcie zioła, czosnek, sól i pieprz. Warto pamiętać, że bakłażan bardzo mocno chłonie oliwę, żeby danie nie było zbyt tłuste nie wlewajcie jej zbyt dużo na początku - rozgrzejcie trochę, a po chwili, gdy warzywa zaczną nabierać złocistego koloru znowu odrobinę (ok.1 - 2 łyżek).

Jarzyny ułóżcie na ziemniakach i przykryjcie plastrami pomidora oraz serem. Zapiekajcie pod przykryciem ok. 20 min. w temp. 180 stopni. Odkryjcie i zapiekajcie dalsze 5 minut, aż ser lekko się zrumieni.

W czasie, gdy zapiekanka będzie w piekarniku zróbcie sos pomidorowy. Podgrzejcie oliwę, dodajcie anchois, szczyptę ziół i posiekany czosnek. Poczekajcie, aż czosnek lekko się zeszkli, a potem dodajcie pokrojone pomidory, wino listek laurowy, sól i pieprz. Duście razem, aż sos osiągnie gęstą konsystencje. Dodajcie trochę cukru, żeby nie był za kwaśny.

Na talerze nałóżcie sos, a na nim połóżcie gorąca zapiekankę. Jeżeli nie chcecie, by danie było w zupełności wegetariańskie, może podać do niego kawałek kurczaka obsmażonego w ziołach i przyprawach.

Smacznego

Pieczeń rzymska Alla grecka

 
 
To jedno z tych dań, których nazwa jest w zasadzie niewytłumaczalna. Ryba po grecku, fasolka po bretońsku i chociażby PIECZEŃ RZYMSKA. Gdyby zapytać rodowitych mieszkańców państw, których nazwą zostały opatrzone dane potrawy zapewne okazaliby zdziwienie, a już na pewno nie uznaliby ich za tradycyjne dania ;)

Pieczeń rzymska najczęściej jest faszerowana jajkiem na twardo lub gotowanymi warzywami. Moja dzisiejsza pieczeń będzie bardziej śródziemnomorska - nadziewana fetą i kolorową papryką, posypana sezamem. 
 
Składniki:

85 dag mieszanego mięsa mielonego
4 łyżki bułki tartej
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
2 jajka
1 łyżka musztardy
2 łyżki oliwy
200g fety
1 czerwona papryka
1 zielona papryka
5 dag sezamu
1 łyżka ziół prowansalskich
sól, pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Fetę pokrójcie wzdłuż na cztery części, a papryki na ćwiartki.

W dużej misce wyróbcie mięso z jajkami, bułką tartą, natką, ziołami, musztardą, oliwą, solą i pieprzem. Tak przygotowana masę podzielcie na 3 części. Pierwszą rozsmarujcie na natłuszczonej blasze, by nabrała pół okrągłego kształtu. Na mięso nałóżcie zieloną paprykę i fetę. Przykryjcie druga porcją masy, a tę czerwoną papryką. Na niej rozsmarujcie resztę mięsa. Uformujcie bochenek i posypcie sezamem.
Wstawcie do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni i pieczcie przez jedną godzinę.

Smacznego



Tarta pomidorowa


Szczerze mówiąc nie wierzyłam, że połączenie musztardy i pomidorów może być trafione. A jednak … strzał w dziesiątkę! Ostry smak musztardy i słodki pomidorów na świetnym, kruchym cieście to idealna francuska kombinacja. Bardzo dobra, nieskomplikowana tarta, do której inspirację zaczerpnęłam z programu „Kuchnia francuska po prostu” Laury Calder.


Składniki na ciasto:

1 szkl. mąki
100g masła lub margaryny
pół łyżeczki soli
3 łyżki lodowatej wody (ewentualnie trochę więcej, jeżeli ciasto będzie tego wymagało)

Składniki na nadzienie:

2 łyżeczki musztardy
3 pomidory
2 łyżeczki ziół prowansalskich
szczypta pieprzu

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki na ciasto wyróbcie najlepszym robotem kuchennym i mikserem w jednym - Waszymi palcami. Uformujcie kule i włóżcie ją do zamrażalnika na 15 min.

Następnie rozwałkujcie ciasto, tak aby dobrze pokryło Waszą formę do tarty. Ciasto nakłujcie w kilku miejscach widelcem i podpieczcie przez 20 min. W temperaturze 200 stopni.

Po upieczeniu posmarujcie dno tarty musztardą i wyłóżcie plastry pomidorów. Posypcie nadzienie ziołami oraz pieprzem i zapiekajcie jeszcze przez 20 minut.

Do tarty doskonale pasuje kurczak, zamarynowany w niżej podany sposób i usmażony na oliwie.




Składniki na marynatę:

6 łyżek oliwy
1 cytryna pokrojona w plastry
2 ząbki czosnku pokrojone na plasterki
2 łyżeczki ziół prowansalskich
odrobina soli

Wszystkie składniki wymieszać ze sobą, a następnie ułożyć w marynacie kurczaka, którego pozostawić przez ok. godzinę w chłodnym miejscu.



Smacznego

Jabłka pod kruszonką

Uwielbiam wszelkiego rodzaju szarlotki. Czasami jednak ochota na to ciasto przychodzi tak nie spodziewanie, że pozostaje tylko przygotowanie jej błyskawicznej wersji=) Na dodatek jest to pewnego rodzaju szarlotka typu light. Nie dość, że oszczędność czasu, to jeszcze kalorii.

Składniki:

5 sporej wielkości jabłek
1 opakowanie cukru waniliowego
1 płaska łyżeczka cynamonu

Składniki na kruszonkę:

1,5 szkl. mąki
3/4 kostki masła
1 szkl. białego cukru
1 szkl. brązowego cukru
2 garści płatków owsianych

Sposób przygotowania:

Jabłka obierzcie, pokrójcie w kostkę, dodajcie cukier i cynamon. Następnie wymieszajcie i przełóżcie do średniej wielkości naczynia żaroodpornego. Przygotujcie kruszonkę, rozcierając w dłoniach wszystkie składniki, tak by powstała ładna posypka do jabłek. Rozłóżcie ją na jabłkach  i zapiekajcie przez 35 - 45  w temperaturze 180 stopni.


Smacznego

Makaron z mięsnymi kuleczkami


Pamiętacie scenę z filmu „Zakochany kundel”, gdy tytułowy bohater podsuwa nosem swej wybrance, podczas romantycznej, psiej kolacji mięsną kuleczkę? Nie śmiem twierdzić, że mój przepis mógłby pretendować do obsady Disney’owskiego Superhitu, ale z pewnością sprawdzi się na rodzinny obiad czy ciepłą (romantyczną?=) kolację. Ot … taka inna wersja sosu bolognese…

Składniki na mięsne kuleczki:

50 dag mięsa mielonego (wieprzowo-wołowego, drobiowego lub cielęcego, w zależności od tego jakie preferujecie)
3 łyżki kaszy manny
2 łyżki bułki tartej
1 jajko
1 wyciśnięty ząbek czosnku
2 łyżeczki suszonego oregano lub mieszanki ziół prowansalskich
odrobina pieprzu chili Cayenne (wg uznania)

Składniki na sos:

1 puszka krojonych pomidorów w zalewie
1 kartonik przecieru pomidorowego (może być także jedna butelka, ale ja zdecydowanie wole ten z kartonika)
szklanka bulionu drobiowego
sól
cukier
pieprz
2 łyżeczki ziół prowansalskich
mieszanka 2 płaskich łyżek mąki z zimną wodą do delikatnego zagęszczenia sosu

Dodatkowo:

1 opakowanie makaronu spaghetti lub tagiatelle
odrobina tartego sera do posypania gotowego dania



Sposób przygotowania:

W misce wyróbcie wszystkie składniki na mięsne kuleczki. Zwilżonymi dłońmi formujcie niezbyt duże pulpeciki.

Następnie na patelni o sporej średnicy (najlepiej 28 centymetrów) przygotujcie sos. Wlejcie rosół, dodajcie pomidory, przecier i przyprawy ( nie podaje dokładnych proporcji przypraw, bo sami musicie wyczuć jaki smak Wam odpowiada). Do zagotowanych składników dodajcie mieszankę wody z mąką.
  
Pulpeciki wrzućcie do sosu i gotujcie ok. 20-25 minut. Jeżeli sos nazbyt odparuje i zgęstnieje dolejcie odrobinę płynu i delikatnie zamieszajcie, by pulpeciki się nie rozpadły.

Danie proponuje podawać z makaronem, posypane serem. Porcja wystarczy dla 4 -5 osób.


Smacznego