niedziela, 9 stycznia 2011

Zapiekanka ryżowa z curry


 Lubię prostotę, a zarazem oryginalność tej potrawy. Wystarczą na prawdę proste składniki, tylko chwila czasu i można wyczarować bardzo uniwersalne danie obiadowe. I obojętnie czy skorzystacie ze świeżych warzyw (bo akurat jest sezon na piękne papryki i cukinię=) lub z mrożonek (bo chcecie zaoszczędzić czas czy akurat panuje zima i bezpieczniej korzystać z mrożonych jarzyn). Nie jest to jednak zwyczajna zapiekanka na bazie ryżu - urozmaicenia dodaje mieszanka curry w proszku. Niby nic szczególnego, a jednak! Przyprawa nadaje pięknego koloru i interesująco zmienia smak. 
Możecie tę zapiekankę przygotować w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej. Wystarczy, że przed wrzuceniem warzyw na patelnie podsmażycie kawałki kurczaka. Można też przygotować w całości jarską zapiekankę, a w momencie, gdy będzie w piekarniku na patelni grillowej lub zwykłej upieczecie kawałki mięsa.

Składniki:

3 ugotowane woreczki ryżu
1 czerwona papryka
1 żółta papryka
1 średniej wielkości cukinia
2 garści mrożonego, zielonego groszku
2 garści mrożonej, zielonej fasolki
1 marchewka pokrojona na cienkie półplasterki
1 cebula
zamiast świeżych warzyw możecie skorzystać z dwóch opakowań jakiejś ciekawej mrożonki
2 czubate łyżeczki przyprawy curry
20 dag startego, żółtego sera typu gouda
3 filety z kurczaka + dowolne suszone zioła + odrobina oleju do smażenia
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Kurczaka pokrójcie na kawałki, dodajcie ulubione zioła i obsmażcie na rozgrzanej patelni przez ok. 10 minut (mięso można również w większych kawałkach przygotować na patelni grillowej, kiedy zapiekanka będzie dopiekać się w piekarniku). 
Cebulę pokrójcie w kostkę, papryki w paseczki, a cukinię w półplasterki. Najpierw obsmażcie cebulę, potem dodajcie marchewkę - smażcie razem przez ok 6 minut. Teraz pora na cukinię, papryki, fasolkę i groszek - wszystko razem obsmażajcie jeszcze przez ok 8 minut. Jeżeli przygotowywaliście warzywa na na prawdę dużej patelni dorzućcie na nią ryż, curry i wszystko wymieszajcie. Jeżeli nie, przełóżcie jarzyny i ryż do sporej miski bądź bezpośrednio do naczynia do zapiekania. Gdy jarzynowo-ryżowa masa z curry będzie już w formie posypcie wszystko startym serem i zapiekajcie przez 20 minut w temperaturze 160 st. C.

Porcja dla 6 osób

Smacznego


czwartek, 6 stycznia 2011

Keks z dużą ilością bakali


 Zdecydowanie jedno z moich ulubionych ciast! Świętnie się przechowuje(nawet do dwóch tygodni), dzięki kolorowym bakaliom ślicznie wygląda i oczywiście cudownie smakuje. To z pewnością, jedno z tych ciast, które można przygotować na święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Jeżeli chodzi o same bakalie, to najważniejsze, by było ich dużo i żeby było różnorodnie;) W moim keksie obowiązkowo muszą się znaleźć kolorowe, suszone ananasy, morele, śliwki, rodzynki i orzechy. Do tego jeszcze cynamon, skórka cytrynowa i czekoladowa polewa ... zasmakuje Wam na pewno!;)

Składniki:

1 kostka margaryny
1 szkl. cukru
6 jajek
3 szkl. mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
otarta skórka z jednej cytryny (koniecznie wcześniej sparzonej)
5 łyżek oleju
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 łyżeczka cynamonu
20 dag suszonych moreli
20 dag rodzynek
20 dag suszonych śliwek
25 dag kolorowego, suszonego ananasa
10 dag łuskanych orzechów włoskich
1 opakowanie mieszanki keksowej
1 opakowanie polewy czekoladowej

Sposób przygotowania:

Najpierw przygotujcie sobie wszystkie bakalie - nie ma z tym dużo pracy, wystarczy pokroić orzechy, morele i śliwki na mniejsze części, powiedzmy, że na ćwiartki;), innych nie trzeba rozdrabniać.

Oddzielcie białka od żółtek i zawczasu, najpierw ubijcie białka - będziecie mieć mniej zmywania. W sporej misce utrzyjcie cukier i cukier waniliowy z margaryną. Stopniowo dodawajcie po jednym żółtku i cały czas ucierajcie. Do masy dodajcie przesianą mąkę, proszek do pieczenia, skórkę cytrynową i olej - wszystko wymieszajcie mikserem. Na koniec dodajcie pianę z białek i cynamon - wymieszajcie już łyżką, by piana nazbyt nie opadła. A teraz pora na zupełny finisz czyli bakalie. Dorzućcie je do masy i jeszcze raz wszystko dokładnie wymieszajcie. Przełóżcie ciasto do dość długiej keksówki wysmarowanej margaryną. Zazwyczaj ciasta jest za dużo do jednej formy, dlatego niewielką jego część przelewam do specjalnej foremki na babeczki - wychodzi ok. 6.=)

Pieczcie przez ok godzinę w piekarniku rozgrzanym do 160 st. C. Po upieczeniu zostawcie w piekarniku do wystygnięcia. Polejcie wierzch ciasta polewą. Najlepsze 3 dni po upieczeniu=)

Smacznego