niedziela, 31 października 2010

Sałatka z gyrosem



To nie jest ta popularna sałatka "Gyros" czy "Kebab", ale chrupka i zdrowsza wersja. Oczywiście jej głównym składnikiem jest mięso w przyprawie do gyrosa, a obok niego sałata, oliwki, kukurydza, pomidory oraz sos alla Tysiąca Wysp. Całość tworzy jak dla mnie bardzo ciekawe połączenie smakowe=) Świetnie sprawdzi się na kolację, imprezę, a w połączeniu np.: z pieczywem czosnkowym z powodzeniem zastąpi obiad. Zapraszam do testowania przepisu...;)

Składniki:

- 2 filety z kurczaka pokrojone na paseczki i zamarynowane w oliwie i przyprawie do gyrosa
- 1/2 główki sałaty lodowej
- 2 dojrzałe pomidory
- ok. 2 garści zielonych oliwek
- 1/2 puszki kukurydzy

Na sos:

- małe opakowanie jogurtu naturalnego
- 1 łyżka majonezu
- 1 łyżka ketchupu
- pół łyżeczki czosnku granulowanego
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania: 

Zamarynowane w oliwie i przyprawie do gyrosa miejsca usmażcie na patelni, na rumiano.

Sałatę pokrójcie na niezbyt duże kawałki i ułóżcie na sporym talerzu lub półmisku. Pomidory podzielcie na ćwiartki, na następnie w poprzek na trójkąciki, porozkładajcie je na sałacie. Równomiernie porozrzucajcie oliwki i kukurydzę. Następnie porozkładajcie kawałki kurczaka, ważne by nie były gorące=)

Wszystkie składniki na sos dobrze wymieszajcie i polejcie nim sałatkę. Gotowe!





Smacznego

wtorek, 26 października 2010

Kurczak na patyku i makaron orientalny



Masz 20 minut na przygotowanie efektownego dania i co robisz? ... Będzie mi miło jak spróbujecie tego przepisu!=) Na prawdę szybki, z prostych składników, a jaki efektowny... Jeżeli przygotujecie mięso na szpatkach rano, to po powrocie do domu będziecie mieli już w ogóle bardzo mało przygotowań ... a potem przyjemność delektowania się tą potrawą zrekompensuje Wam resztę wkładu Waszej pracy. A zatem: makaron,  kurczak, kiełki ... na miejsca, gotowi, start!


Składniki:

3 filety z kurczaka
1 opakowanie makaronu spaghetti
1 opakowanie kiełków rzodkiewki
1 czerwona papryczka chili
pół pęczka szczypiorku
2 średniej wielkości marchewki
5 łyżek jasnego sosu sojowego
2 łyżki oleju + jedna do mięsa
1 łyżeczka przyprawy tex-mex lub innej, ale ja bardzo lubię tę

Sposób przygotowania:

Filety pokrójcie na 4-5 (w zależności od wielkości) długich pasków. Wymieszajcie je z łyżką oleju i przyprawą i każdy kawałek mięsa dziejcie na patyczek do szaszłyków, tak by się trochę "pofałdził". Włóżcie mięso do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C lub 180 st. C z termoobiegiem na 17-20 min. W trakcie pieczenia, polejcie kurczaka odrobiną wody, żeby nie był zbyt suchy.

Wstawcie wodę na makaron, a potem ugotujcie go al dente. 

Marchewkę zetrzyjcie na tarce o grubych oczkach, chili posiekajcie na drobne piórka lub paseczki. Rozgrzejcie olej w woku. Dodajcie do niego marchewkę i chili. Teraz dorzućcie odcedzony, ugotowany makaron. Dodajcie posiekany drobno szczypiorek (siekam go zawsze nożyczkami, wtedy można to zrobić bezpośrednio nad wokiem) i opakowanie kiełków. Dolejcie sos sojowy i podsmażajcie wszystko mieszając przez ok 2 min.

Gotowy makaron wyłóżcie na talerze, na wierzchu ułóżcie wg uznania po kilka (2-3) kawałków kurczaka na patyku. Udekorujcie kiełkami=)

Smacznego




piątek, 22 października 2010

Drożdżowa plecionka z serem i malinami







Ser i maliny .... jak dla mnie duet idealny. Ten przepis tylko mnie w tym upewnił! A już otulone pulchnym warkoczem z ciasta drożdżowego, ah - na pewno Wam też zasmakują. W ogóle maliny to jedne z najbardziej "kreatywnych" owoców. Używamy ich do serników, puddingu ryżowego, koktajli, wrzucamy do jogurtu z płatkami ... u mnie ostatnio widzieliście je w tiramisu:) Mi osobiście kojarzą się też z pączkami, które można dostać na Krupówkach (ale może i w innych miejscach Polski) - a co to za pączki? Pulchne, polane lukrem lub czekoladą, a po środku każdego jedna malinka;) - ale zgodzę się - to bardzo seksowny owoc...


Aha i jeszcze jedno;) Tak w zasadzie na swoje usprawiedliwienie - plecionkę robiłam o czwartej rano, a na dodatek byłam strasznie zaaferowana plecieniem tego warkocza, że zapomniałam dodać malin. Na szczęście w porę się zreflektowałam i zdążyłam ją rozpleść i dodać owoce przed włożeniem do piekarnika - moją gafę zobaczycie na zdjęciach z przygotowania ciasta;)

Składniki:

Na ciasto:

5 dag drożdży
0,5 kg mąki
3/4 szkl. cukru
3 jajka
1/2 kostki margaryny (rozpuszczonej)
1 szkl. mleka

Na masę:


300g serka śmietankowego (3-krotnie mielonego, takiego jak na serniki)
5 łyżek cukru p
250g malin - mogą być też mrożone


Dodatkowo:


1 roztrzepane żółtko z odrobiną mleka do posmarowania ciasta


Sposób przygotowania:


Z drożdży, mleka, 1/2 szkl. mąki i łyżeczki cukru przygotujcie zaczyn. Odstawcie go na 20 min. 


Zmiksujcie jajka z resztą cukru na puszystą masę. Następnie dodajcie 1 szkl. mąki i znowu zmiksujcie. Teraz dolejcie zaczyn, resztę mąki i ostudzona margarynę. Wszystko wyróbcie - już ręcznie przez ok 10 min i  odstawcie na godzinę do wyrośnięcia. 


Wyrośnięte ciasto rozwałkujcie na prostokąt, ok 40x25, ale generalnie taki, by gotowa plecionka zmieściła się na takiej blaszce jaką posiadacie. Na środku rozłóżcie nadzienie serowe, które przygotujecie miksując serek z cukrem. A na wierzchu masy maliny, o których ja pierwotnie zapomniałam;)







Po obu stronach ponacinajcie paski o szerokości ok. 2,5 cm i zaplećcie z nich warkocz przekładając je między sobą.  Końcówki powinny być podwinięte i ładnie zaokrąglone. Ciasto przenieście na spora blachę i posmarujcie jajkiem roztrzepanym z mlekiem. 
















Pieczcie w 160 st. C z termoobiegiem przez ok 35 - 40 minut.














Smacznego














sobota, 16 października 2010

Naleśniki ze szpinakiem i mozzarellą







A teraz pora na mój ulubiony szpinak!=) Zupełnie nie rozumiem dlaczego panuje pogląd, że jest okropny, a dzieci w przedszkolu są nim straszone. Jeżeli tylko nie zrobimy z niego "bagiennej papki", a przygotujemy go ze  świeżych liści, serka śmietankowego i przyprawimy czosnkiem - gwarantuję, że poczujecie "niebo w gębie". Lubię nim nadziewać Cannelloni, dodawać do sałatek, mięsa i do naleśników też;) Śliczne zielone liście połączone z bladą, białą mozzarellą i otulone delikatnym ciastem - to jest TO!

Składniki:

Na naleśniki:
1 szkl. mąki
1 szkl. mleka
1/2 szkl. wody
1 jajko
1 łyżka oleju
szczypta sody oczyszczonej
szczypta soli
odrobina oleju do pierwszego smażenia

Na farsz:
500g świeżego szpinaku
100g kremowego serka śmietankowego
2 wyciśnięte ząbki czosnku
1 łyżka masła
sól i pieprz do smaku
kulka mozzarelli

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe zmiksujcie i smażcie na dużej patelni. Oleju użyjcie tylko do pierwszego, żeby się nie przykleił, w masie jest odrobina oleju, więc kolejne nie powinny już przywierać. Z podanych składników przygotujecie ich 5:)


Na drugiej patelni rozgrzejcie masło i wrzućcie na nią szpinak, po chwili jego objętość radykalnie zmaleje. Dodajcie wtedy serek, czosnek, sól i pieprz.

Pokrójcie mozzarellę na plastry. Rozgrzejcie piekarnik do 150 St. C.

Nałóżcie farsz na placek i połóżcie po 2 plasterki mozzarelli. Złóżcie naleśnik w trójkąt. Z kolejnymi zróbcie tak samo. Wstawcie naleśniki do piekarnika na 5-10 min., by ser się delikatnie roztopił.





Smacznego


czwartek, 14 października 2010

Tiramisu z malinami:)

 

Czy ktoś z Was nie lubi włoskiej kuchni? Szczerze mówiąc nie poznałam jeszcze takiego osobnika;) A włoskie desery, a już zwłaszcza tiramisu to po prostu poezja... Kiedyś oglądałam program Iny Garten. Prowadząca przygotowywała kolację dla przyjaciół, a na deser właśnie tiramisu:) Goście byli zachwyceni, a najbardziej mąż Iny, który stwierdził, że jeżeli jedzenie tiramisu byłoby nielegalne, to z pewnością zostałby recydywistą. Oj, ja chyba też. Może, gdyby jeszcze tylko tiramisu było zabronione to jeszcze nie tak źle, ale gdyby w ogóle słodycze?! Z pewnością zostałabym skazana=( Na szczęście nie są i zupełnie legalnie, z ogromną przyjemnością podaje Wam przepis na przepyszne tiramisu. Wspaniale przełamane owocowym smakiem malin, nie za słodkie ... rewelacja!

Składniki:
0,5 kg 3-krotnie zmielonego twarogu śmietankowego
3 jajka
pół paczki podłużnych biszkoptów lub okrągłych (przyjęło się, że do tiramisu biszkopty powinny być podłużne, jednak jeśli ich akurat nie macie, a jesteście w posiadaniu okrągłych, to spokojnie, też się świetnie sprawdzą=)
6-7 łyżek cukru pudru
filiżanka mocnej kawy rozpuszczalnej
odrobina ulubionego likieru jeśli lubicie, dobrze sprawdza się amaretto
2 łyżki ciemnego kakao
pół pudełka malin, czyli ok. 10-12dag


Sposób przygotowania:

Oddzielcie żółtka od białek. Najpierw ubijcie białka - w ten sposób zaoszczędzicie sobie dwukrotnego mycia mieszadeł miksera, bo będziecie tymi samymi mogli ubić masę z żółtek:). W osobnej misce utrzyjcie żółtka z cukrem. Następnie dodajcie ser i łyżkę kawy - lubię dodawać odrobinę naparu do masy, bo wtedy ma bardziej głęboki smak. Zmiksujcie wszystko. Na koniec dodajcie jeszcze pianę z białek i likier - połączcie wszystko delikatnie łyżką.
Przygotujcie pucharki lub spore szklanki - przy tej ilości składników potrzebne będą : 5 mniejszych lub 4 większe. Biszkopty łamcie tak, by układały się w nich na miarę. I teraz przekładanie - najpierw lekko namoczone w kawie biszkopty, potem 2 łyżki masy, kilka malin i znowu od początku,a potem jeszcze raz, tak by ostatnią warstwę stanowiła masa serowa. Posypcie teraz tiramisu kakao i ułóżcie na wierzchu kilka malin - a teraz nic tylko się delektować;).



Smacznego

środa, 13 października 2010

Śródziemnomorska sałatka z fasolki



W Polsce króluje fasolka polana uprażoną bułką tartą... Nie twierdzę, że jest niedobra, ale warto czasami spróbować czegoś innego - bardziej zdrowego i mniej kalorycznego. Sałatka nie jest trudna w przygotowaniu, ale za to bardzo efektowna. Może stanowić zarówno samodzielną potrawę, jak i dodatek do dania głównego. Świetnie sprawdzi się w kuchni tych, którzy szczególnie dbają o zdrowie, bo chyba nie muszę przypominać, że dieta śródziemnomorska jest obecnie uznawana za najzdrowszą na świecie?=) 

Składniki:

40 dag żółtej fasolki szparagowej
40 dag zielonej fasolki szparagowej
1 upieczona czerwona papryka
1 upieczona żółta papryka
1 łyżka natki pietruszki
1 łyżka koperku
1 łyżka z oliwy z oliwek
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Ugotujcie fasolkę w osolonej wodzie (jeżeli nie chcecie by zielona fasolka straciła swój żywy, zielony kolor, nie przykrywajcie jej pokrywką) albo na parze przez ok 25 minut. Odcedźcie i wrzućcie do sporej miski. Dodajcie pokrojoną na paseczki paprykę, zioła, oliwę i przyprawy. Wszystko wymieszajcie=) 

Smacznego 

poniedziałek, 11 października 2010

Sałatka na Dzień Dobry:)



Szczerze wierzę, że dobre śniadanie to zapowiedź jeszcze lepszego dnia. Z tego powodu staram się by składały się one nie tylko ze zjedzonej w biegu kanapki. Tym razem pomysł na śniadaniową sałatkę - bardzo prostą i szybką, bo takie potrawy dominują w mojej kuchni. Sałata, pomidory i kuleczki z twarożku, który u nas, w Poznaniu nazywany jest gzikiem;), stanowią pyszną kompozycje tej potrawy. Jeżeli owy gzik przygotujecie dzień wcześniej wieczorem to zrobienie takiej sałatki nie zajmie Wam nawet 5 minut, chyba warto wstać o nie wcześniej dla TAKIEGO śniadanka? A gdyby tak zanieść je komuś do łóżka...;)

Składniki dla 4 osób:

1 opakowanie gotowej mieszanki sałat
2 pomidory
8 kawałków pełnoziarnistego chlebka

Na gzik:

200g półtłustego twarogu
100g kwaśnej, gęstej śmietany
pół pęczka szczypiorku
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Sałatę podzielcie na cztery porcję. Na każdej z nich ułóżcie po pół pomidora pokrojonego na dowolne cząstki. Twaróg wymieszajcie ze śmietaną, posiekanym szczypiorkiem, solą i pieprzem. Zwilżcie dłonie wodą i formujcie zgrabne twarogowe kuleczki. Na porcje powinno przypadać po 6 - 8. Gotowe, podawajcie z opieczonym w tosterze ciepłym chlebkiem. 




Smacznego







Meksykańska zupa z kukurydzy




Bardzo lubię meksykańskie smaki, chociaż to co my za nie uważamy powinno się raczej mianować mianem kuchni: Tex Mex. Europejczycy pokochali jednak właśnie te dania, serwowane w restauracjach meksykańskich. I choć Meksykanie takimi potrawami zapewne by pogardzili, (są bardzo przewrażliwienia na punkcie swojej tradycyjnej kuchni i już kilkakrotnie występowali, aby wpisać ją na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego:) to dla nas jest ona idealna - lekko słodka i zarazem pikantna -  to za sprawą papryczki chili;) Idealna na obiad czy kolację, na ciepło bądź tez na zimno...

Przepis inspirowany czasopismem NajMagazyn

Składniki

2 cebule
1 łyżka oliwy
1 łyżka masła
2 puszki kukurydzy
1/2 łyżeczki curry
2,5 l bulionu drobiowego lub warzywnego
pół pęczka natki pietruszki
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowanie:

Rozgrzejcie masło z oliwa i zeszklijcie na nich cebulę. Papryczkę oczyśćcie z nasion, drobno pokrójcie, podsmażcie z cebulą. Kukurydzę odcedźcie i półtorej puszki wymieszajcie z cebulą, chili i przyprawą curry. Zalejcie bulionem i gotujcie pod przykryciem ok. 15 min na małym ogniu. Następnie ja zmiksujcie, włóżcie pozostałą kukurydzą, doprawcie i posypcie obficie natką. 




Smacznego



niedziela, 10 października 2010

Sałatka do pracy





Ciekawy lunch do pracy na prawdę można przygotować samodzielnie w domu. Obecnie na rynku jest taki ogrom różnego rodzaju pudełek śniadaniowych i przede wszystkim produktów, z których taki posiłek można stworzyć, że tworzenie go jest prawdziwą przyjemnością. Dzisiejsza sałatka to tylko jedna z wielu alternatyw - za to bardzo prosta i szybka, a przy tym efektowna. Jej widok i smak z pewnością sprawią Wam radość w czasie ciężko wypracowanej przerwy=) Podaję składniki na dwie porcję, abyście mogli przygotować coś takiego dla siebie i Kogoś Bliskiego:)


Składniki:

1 opakowanie paluszków kabanosowych (np.:Sokołowskich)
2/3 opakowania serka camembert
1/2 opakowania gotowej mieszanki sałat
2 spore ogórki małosolne
1/2 pomarańczowej papryki



Sposób przygotowania:

Ser, kabanosy i ogórki pokrójcie na cząstki, a paprykę na paseczki. Wrzućcie je do sałaty i wszystko wymieszajcie - prawda, że proste?;) Sałatkę przełóżcie do pudełka - polecam do tego jakąś dobrą kanapkę. 

Jeżeli chodzi o pudełko to ja posiadam i jestem bardzo zadowolona z opakowania marki Betterware, które posiada dwie odrębne części i sztućce=)



Smacznego

piątek, 8 października 2010

Sałatka owocowa z miodowym jogurtem



Sałatka owocowa sprawdzi się zawsze i wszędzie. W zależności od pory roku możemy korzystać z świeżych lub konserwowych owoców. Latem mamy prawdziwe pole do popisu - sałatka z owoców leśnych, tropikalnych albo typowy misz masz jak ten u mnie - choć lato mamy już niestety za sobą. Większość składników z których skorzystałam jest jednak dostępna w lokalnych "zieleniakach" nadal. Do tego jeszcze jogurt bałkański z miodem i macie gotowe wspomnienie lata - na II śniadanie czy podwieczorek=).

Składniki:

2 nekatrynki
15 dag borówki amerykańskiej
1 jabłko Granny Smith
1 kiść zielonych winogron
200g jogurtu bałkańskiego
4 łyżeczki płynnego miodu

Sposób przygotowania:

Wszystkie owoce umyjcie. Nektarynki pokrójcie na ćwiartki lub ósemki i potem na cząstki - czyli takie zgrabne trójkąciki. Podobnie zróbcie z jabłkiem. Winogrona pokrójcie na połówki. Pokrojone owoce i borówki wrzućcie do miski - wszystko razem wymieszajcie.

Przygotujcie miodowy jogurt - nie ma nic prostszego!=) Wystarczy wymieszać jogurt bałkański z efektem pracy pszczółek=). 

Proponuję podawać sałatkę na talerzykach deserowych, w pucharkach lub miseczkach albo zapakować ją w pojemnik śniadaniowy. A do owoców kleks jogurtu;)

Smacznego

czwartek, 7 października 2010

Moje ulubione spaghetti - z kurczakiem i warzywami



Dla wielu osób spaghetti wydaje się bardzo banalną potrawą i poniekąd tak jest, ale tylko poniekąd. Biorąc pod uwagę różnorodność sosów, dodatków i sztuczek, do pogłębienia jego smaku, to na pewno tak nie jest=) Przygotowując różnego rodzaju makarony zastosowałam kilka sztuczek, które sprawiają, że smak sosu jest o wiele bardziej głęboki. Wszystkie z nich znalazły swoje miejsce w tym przepisie:)

Przede wszystkim warto dodać do sosu z pomidorów takie składniki, które zrównoważą jego kwaśny smak - w przypadku mojego spaghetti są to: cukier, mleko i masło. Warto też dodać sos sojowy, a zamiast bazylii zastosować natkę pietruszki. Do sosu pomidorowego dodaję również pół szklanki bulionu drobiowego:). Proste rzeczy, a tak wiele mogą.

Składniki:

1 opakowanie makaronu spaghetti
2 filety z kurczaka
2 puszki krojonych, włoskich pomidorów
1 żółta papryka
1 zielona cukinia
1 cebula
pół szkl. bulionu drobiowego
2 łyżki sosu sojowego
1/4 szkl. mleka
3 łyżki natki pietruszki
1 łyżeczka suszonych ziół prowansalskich
1 łyżka masła
2 łyżki oliwy
sól, pieprz i cukier do smaku



Sposób przygotowania

Na dużej patelni rozgrzejcie masło z oliwą. Podsmażcie pokrojone w kostkę cebulę i kurczaka. Doprawcie solą i pieprzem. Po chwili dodajcie cukinię, wcześniej pozbawioną gniazd nasiennych i pokrojoną w kostkę. Podobnie zróbcie z papryką. Podsmażcie wszystko razem przez 3 minuty. Dodajcie pomidory, bulion, sos sojowy,sól i cukier. Przykryjcie i gotujcie przez 20 min. 
W tym czasie ugotujcie makaron. 
Do sosu, dodajcie na koniec mleko, zioła i natkę. Doprawcie jeszcze pieprzem. Makaron wymieszajcie z sosem.

Z podanych składników przygotujecie obiad lub kolację dla 5 osób.




Smacznego

Naleśniki z lodami



To danie kojarzy mi się bardzo, oj bardzo dobrze=) Miałam 15 lat i jechałam na mój pierwszy w życiu duży koncert do Chorzowa. Zatrzymaliśmy się w świetnej knajpce nad stawem (chyba, że to było jezioro) za Ostrowem Wielkopolskim. Zjadłam tam wtedy ogromnego naleśnika z nadzieniem z serka waniliowego i owoców, a na wierzch były dwie ogromne kulki lodów=) Nie mogłam go nie powtórzyć w domu. Świetne danie dla dzieci ... i nie tylko;)

Składniki:

na ciasto:

1 szkl. mąki
1 szkl. mleka
1 jajko
1/2 szkl. wody
2 łyżki oleju
odrobina soli i sody oczyszczonej
2 łyżeczki cukru waniliowego


na nadzienie i dekoracje:

ok 10 dag borówek amerykańskich
2 nektarynki
banan
(mogą być też inne owoce - maliny, truskawki, kiwi)
serek waniliowy
1 l lodów waniliowo-czekoladowych lub dowolnych
sos czekoladowy

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki na ciasto zmiksujcie i pieczcie z obu stron na rozgrzanej, sporej patelni. W cieście jest olej, więc do smażenia użyjcie tylko kilku kropel przy pierwszym naleśniku. Z podanych składników powinno wyjść 6 dużych naleśników.

Każdy naleśnik  posmarujcie serkiem i ułóżcie na nim borówki i pokrojone nektarynki. Złóżcie tak jak lubicie, ale najlepiej sprawdza się trójkąt lub złożenie tak jak przy krokietach=). Na naleśnikach ułóżcie die kulki lodów i polejcie je sosem czekoladowym - słodkie niebo w gębie gotowe!

Smacznego




środa, 6 października 2010

Żeberka po prowansalsku



Wiele osób lubi żeberka, to takie prawdziwe męskie danie=) Dla Amerykanów najważniejsze jest to, żeby były lepiące i słodko-pikantne, żeberka z przepisy Nigelli przygotowuje sama żona Tonego Blaira, a ja proponuję Wam je dzisiaj w wersji prowansalskiej. Pieczone warzywa, zioła, rumiane mięsko - zakochacie się - jestem pewna=)

Przepis inspirowany magazynem "120 błyskawicznych dań Tiny".

Składniki:

1 kg żeberek
1 cukinia
2 różnokolorowe papryki
2 cebule
1 główka czosnku
0,5 kg ziemniaków
sól i pieprz do smaku
2 gałązki świeżego oregano
łyżeczka suszonych ziół prowansalskich
słodka papryka
oliwa z oliwek
 
Sposób przygotowania:

Żeberka poporcjujcie, natrzyjcie solą, pieprzem, papryką i ziołami prowansalskimi - podsmażcie na oliwie, tak by nabrały ładnego, brązowego koloru.

Cebulę pokrójcie na ćwiartki, cukinię w półplasterki, a paprykę w sporą kostkę. Ziemniaki obierzcie i pokrójcie na równe części. Warzywa polejcie oliwą, doprawcie solą, pieprzem i ziołami. Ułóżcie je w sporym naczyniu żaroodpornym, pomiędzy nimi połóżcie żeberka i przekrojoną na pół główkę czosnku.

Wstawcie do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C na ok godzinę.



Proponuję, by podawać tę potrawę z surówką z sałąty i sezonowych warzyw oraz sosem ziołowo-jogurtowym.



Potrawa dla 4 osób

Smacznego

wtorek, 5 października 2010

Śliwkowe marzenie w orzechowej polewie



Sezon śliwkowy niedługo dobiegnie końca ... niestety=( Chcąc sobie jednak poprawić humor z powodu tego nieuniknionego zjawiska postanowiłam upiec tartę z tymi pysznymi owocami. Zainspirował mnie do tego kwartalnik "To jest pyszne" i przepis na: "Owocowe marzenie w orzechowej polewie". Tarta jest na prawdę pyszna i jej przygotowanie nie zabiera zbyt dużej ilości czasu. Wspaniała w dniu przygotowania i w kilka dni po nim ... spróbujcie koniecznie. 

Składniki:

800g śliwek
75g orzechów włoskich
250g gęstej śmietany
5 jajek
175g cukru
1 budyń waniliowy
125g miękkiego masła
225g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
odrobina soli



Sposób przygotowania:

Śliwki umyjcie, osuszcie, przekrójcie wzdłuż na pół i usuńcie pestki. 
Masło dokładnie utrzyjcie ze 100g cukru, cukrem waniliowym i szczyptą soli. Następnie dodajcie 2 jajka. Mąkę wymieszajcie z proszkiem do pieczenia, dodajcie do całości i zagniećcie ciasto. 
Orzechy posiekajcie. Śmietanę utrzyjcie z pozostałymi jajkami, resztą cukru i budyniem waniliowym. Dodajcie orzechy i dokładnie wymieszajcie.
Ciasto przełóżcie do okrągłej formy lub blachy na tartę (blacha powinna być dość duża, z takiej klasycznej, z wyciąganym dnem ciasto wypłynie). Na wierzchu ciasno  ułóżcie śliwki jedna obok drugiej, a następnie na całość wylejcie polewę orzechową.
Wstawcie do piekarnika nagrzanego do temp.180 st. C i pieczcie ok. 45-50 min.

Smacznego